The Honourable Shamfa Cudjoe, MP

Ms. Shamfa Cudjoe was elected to represent the constituency of Tobago West as a member of the 11th Parliament, following the General Election of September 7, 2015. She was appointed Minister of Tourism on September 11, 2015.

Ms. Cudjoe first entered Parliament as an Opposition Senator on June 18, 2010, at the start of the 10th Republican Parliament.

 

Maiden Contribution

The Senate - Tuesday July 6, 2010 
Motion: State of the Economy 

 

Portfolios Held

 Minister of Sport and Youth Affairs

April 9, 2018 - Present

 Minister of Tourism 

September 11, 2015 - April 8, 2018

 Opposition Senator

 June 18, 2010 -June 17, 2015

Weather

No data
  • glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
    sfy39587stf03
    sfy39587stf04